Halıda ki lekelere çözümler

Halınızdaki lekelere çözüm önerilerimiz…

   Domates ve Ketçap lekesi;

Domates ve ketçap lekesini bulaşık deterjanıyla çıkarabilirsiniz; çünkü bulaşık deterjanı tencere ve tabaklardaki domates lekelerini çıkarmaya alışık, yadırgamaz, başarılı olur.

  Kahve Lekesi;

Islak bir bezle lekeyi temizleyin. Daha sonra lekenin üzerine azıcık su dökün ve silin. Eğer kahve döküldüğünü fark etmediyseniz ve leke kurumuşsa lekenin üzerine biraz tuz serpin. Tuz, lekenin renginin açılmasını ve kalanının daha kolay çıkmasını sağlar.

   Yağ Lekesi;

Yine ilk olarak ıslak bir bezle lekenin olduğu bölgeyi silin. Yağ lekesini çıkarırken, yağın az olduğu kısımdan yoğun olan kısma doğru silme işlemini yapmaya dikkat edin ve lekeyi ovmamaya özen gösterin; çünkü aksi durumda daha çok yayılır. Bebek pudrası ve iri taneli mısır unu döküp silmek de kökleşmiş yağ lekelerini çıkarmaya yarar.

   Sakız Lekesi;

Özellikle evde küçük çocuğu olanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri halıya sakız yapışmasıdır. Parmağınızla sakızı hafif bir şekilde halıdan çıkarmaya çalışın. Daha sonra buz küpleriyle dolu bir plastik poşeti sakız kuruyana kadar lekenin üzerinde gezdirin. Katılaşan sakızı bıçakla narince kazıyın.

   Oje Lekesi;

Beyaz ve desensiz bir kâğıt havluyu, bezi ya da pamuğu ısıtıp üzerine aseton dökün. Isıtılmış bezi ya da havluyu lekenin olduğu bölgeye çok bastırmadan tampon yapın. Havlu ya da bez ojeyi emdikçe değiştirin.

   Birçok leke için pratik çözüm;

Ağartıcı içermeyen toz deterjanı ılık suyla karıştırıp lekeli bölgeyi temizleyin. Leke çıkmamakta inat ediyorsa su bardağının beşte ikisine sirke, kalanına su koyun, hazırladığınız sirkeli suyu kâğıt havlu ya da bezle lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın.

Yardımcı olmaya hazırız...

Hanedan Temizlik şirketi olarak halılarınızda çıkmayan lekelerin çözümleri için hazırız. Arayın ücretsiz servisimiz ile evinizden alıp temizleyip size teslim edelim.